neogotycki kosciol

Niezależnie od tego, czy jesteś podróżnikiem zainteresowanym turystyką sakralną czy wczasowiczem, który szuka ciekawej destynacji popołudniowego spaceru albo wycieczki rowerowej, neogotycki Kościół w Świerkocinie to miejsce, które może Cię zainteresować.

Kościół Świerkocin - jeden z najciekawszych zabytków w okolicy

Jeśli znajdziesz się w okolicy Świerkocina, a poza przepięknymi, bajkowymi pejzażami i iście spacerowym krajobrazem interesują Cię również zabytki, na liście Narodowego Instytutu Dziedzictwa znajdziesz dwa cmentarze ewangelickie (jeden z nich jest obecnie cmentarzem rzymskokatolickim). Zostały założone w dziewiętnastym wieku. Pierwszy funkcjonuje do dzisiaj, natomiast po drugim pozostało już tylko kilka zabytkowych tablic nagrobnych. Trzecim okolicznym zabytkiem jest neogotycki kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej.

Neogotycki kościół Świerkocin i jego historia

Historycy nie są zgodni co do kwestii czasu powstania kościoła w Świerkocinie. Badacze podają dwie daty: 1846-1848 lub 1857. Świątynia została wzniesiona jako kościół protestancki. Jej konstrukcja była szkieletowa, budulcem zaś, był mur pruski. Pod koniec dziewiętnastego wieku przebudowano jedną ze ścian tworząc ceglaną fasadę, co sprawiło, że cała budowla zyskała neogotycki charakter z fryzem arkadkowym na szczycie. Drzwi wejściowe zostały osadzone na osi i wzbogacone o ostrołukowe okna. W latach 30' dwudziestego wieku, po otynkowaniu, kościół przestał jednak przypominać swoją pierwotną wersję, a u schyłku wojny został kompletnie zdewastowany przez żołnierzy Armii Czerwonej.


Komentarze artykułu

Najnowsze posty